Andropauza – co o niej wiedzieć należy

0
113
Medical scene of cute young woman at the dentist.
Rate this post

O ile o klimakterium wiadomo sporo, o tyle męskie przekwitanie, czyli andropauza to wciąż temat, który owiany jest pewną dozą tajemniczości. Brak rzetelnej i kompleksowej wiedzy na ten temat sprawia, że wokół męskiej andropauzy narasta mnóstwo mitów. Czym jest andropauza? Co się z nią wiąże?

Pod pojęciem andropauzy kryją się zawirowania hormonalne, które pojawiają się w ciele mężczyzny po 60. Roku życia. Owe zmiany mogą oczywiście pojawić się znacznie wcześniej. Wiele osób uważa, że to właśnie andropauza jest główną przyczyną tycia u panów po 50. Roku życia. Jest to prawda połowiczna, albowiem owe zawirowania hormonalne mogą być przyczyną przyrostu tkanki tłuszczowej, ale głównym winowajcom jest niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej.

Andropauza wiąże się ze znacznym spadkiem poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny, a to powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca. Jak udowodniono naukowo odpowiednia ilość testosteronu wpływa nie tylko na stan tkanki mięśniowej, ale również na prawidłowe działanie układu sercowo – naczyniowego. Brak testosteronu w organizmie sprzyja rozwojowi takich chorób jak cukrzyca (zaburzenia gospodarki insulinowej), osteoporoza (zmniejszenie masy kostnej). Co zrobić, aby uniknąć tego rodzaju chorób i mieć odpowiedni poziom testosteronu? Należy dbać o siebie i poddawać się rutynowym badaniom pozwalającym szybko i skutecznie wykryć dane schorzenie i podjąć odpowiednie leczenie.

Kolejnym pytaniem, które nasuwa się na myśl jest pytanie czy można opóźnić proces andropauzy? Jak sugerują lekarze jest to możliwe, ale pod warunkiem, że będziemy żyć aktywnie, dbać o siebie i w odpowiedni sposób zmodyfikujemy swoją dietę, a dokładniej, gdy wyeliminujemy bądź ograniczymy ilość kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe zawarte przede wszystkim w tłustym mięsie powodują odkładanie blaszek miażdżycowych w tętnicach, przyspieszają proces starzenia się organizmu, a tym samym prowadzą do zubożenia ilości testosteronu w organizmie. Aby temu zapobiec i utrzymywać poziom testosteronu na odpowiednim poziomie należy wprowadzić do diety produkty i suplementy bogate w witaminę C oraz kwas foliowy.