Nasze oczy, zwłaszcza po skończeniu 50. roku życia są podatne na liczne, przewlekłe schorzenia. Zastrzyk wykonany prosto do gałki ocznej stanowi najszybszą metodę zaaplikowania leku. Iniekcje doszklistkowe, czyli ekspercka nazwa zastrzyków podawanych do środka oka.
Chociaż dla sporej części pacjentów brzmi odstręczająco i poważnie, jest to zabieg przeprowadzany wyjątkowo szybko i sprawnie. Poprzez zastosowanie znieczulenia miejscowego, jest także bezbolesny. Przeprowadza się go z użyciem wyjątkowo wąskiej igły, z zachowaniem drobiazgowych zastrzeżeń aseptyki. Higieniczne warunki są niezbędne, by zredukować zagrożenie infekcji.
Kiedy lekarz może zalecić iniekcje? To najlepsza a jednocześnie najszybsza droga aplikowania medykamentów leczących przewlekłe schorzenia siatkówki, np. DME, czy też zwyrodnienie plamki żółtej. Iniekcje doszklistkowe wykonywane są przez większą część rodzimych szpitali okulistycznych – sprawdź https://optegra.com.pl/Zabiegi-i-ceny/Choroby-oczu/Zwyrodnienie-plamki/Proces-leczenia. Należy jednak pamiętać o czynnikach niesprzyjających. Zabieg nie jest sugerowany osobom cierpiącym na poszczególne schorzenia układu krążenia. Omawiane iniekcje są jedną z najskuteczniejszych metod zmagania się z AMD, czyli zwyrodnieniem plamki związanego z wiekiem.
Ta przewlekła choroba gałki ocznej wybiera najczęściej osoby po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia. Powoduje postępujące pogorszenie widzenia, a w niektórych przypadkach – nawet kompletną utratę możliwości widzenia. Czynnikami potęgującymi ryzyko zachorowania są: wiek, płeć żeńska, palenie papierosów, niedobór beta-karotenu oraz czynniki uwarunkowane genetycznie. Co robić, kiedy poznamy już diagnozę? Po wprowadzeniu w wyszukiwarce frazy „AMD leczenie” znajdziemy liczne strony ze wskazówkami i polecanymi lekarstwami. Postępowanie choroby mogą zatrzymać leki witaminowe i ziołowe, jednak najskuteczniejszą metodą są iniekcje doszklistkowe. W wyszukiwarce po haśle „AMD leczenie” możemy dopisać wyraz „klinika” lub „zabieg”. To najprostszy sposób dotarcia do specjalistycznej placówki.
Choroby gałki ocznej są szczególnie ciężkie do leczenia, nie wolno jednak się poddawać. Z pomocą przyjdą lekarstwa oraz groźnie wyglądające, ale całkiem bezbolesne zastrzyki.