Kolonoskopia – Co powinniśmy wiedzieć?
Kolonoskopia – Badanie ze względu na potrzeby wprowadzenia kolonoskopu do odbytu, kojarzy się dość nieprzyjemnie. Sam kolonoskop to cienka i giętka rura, z źródłem światła i kamerką z przodu, która pozwala na obserwowanie dolnego odcinka układu pokarmowego, dokładniej mówiąc, jelita grubego. Mimo złych skojarzeń i myśli z owym badaniem, wszystko zależy od nastawienia pacjenta.
Wskazuje się wykonanie jej, gdy pacjent choruje na: polipy jelita grubego, krwawienie z odbytu, choroby lub zapalenia jelit, biegunki, której źródła nie da się zdiagnozować, oraz jako badanie profilaktyczne raka jelita grubego (jeśli pacjent ukończył już 50 lat, zaleca się badać profilaktycznie co 10 lat ).
Samego badania nie można przeprowadzić od razu, trzeba się przygotować, a dokładniej mówiąc „oczyścić”. Trzy dni przed badaniem pacjent musi stosować dietę lekkostrawną, bez żadnych stałych potraw. Zaś dzień przed badaniem, zostaje on poddany surowej diecie. Otrzymuje jedynie saszetki z środkiem przeczyszczającym, które musi rozpuścić w wodzie (lekarz podaje dokładną ilość wody, którą należy wypić). Jest też możliwość, jednak rzadko się ją stosuje, lewatywy.
Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym polega na wprowadzeniu dożylnym, co pozwoli lepiej przejść badania, a dyskomfort nie będzie aż tak doskwierać. Istnieje też znieczulenie miejscowe, chociaż lekarze nie zalecają tej opcji dla wrażliwych na ból pacjentów.
Trwa ono od 15 do 40 minut, zależnie od celu wykonywania go. Najpierw, lekarz ogląda okolicę odbytu. Następnie wdmuchiwane jest powietrze do jelita, aby jego ściany były widoczne a endoskop mógł przesuwać się dalej. Istnieje możliwość, że nie dojdzie do końca jelita grubego (miejsce, gdzie łączy się z jelitem cienkim), w tym przypadku, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań albo stwierdzić, że tyle wystarczy.
Jego celem jest usunięcie polipów, tamowanie krwawień z dolnych odcinków układu pokarmowego oraz poszerzanie zwężeń jelitowych.
Trzeba też uważać, na możliwe powikłania. Jeśli wystąpią symptomy, takie jak: kilkudniowa biegunka, krwawienia z odbytu, ból brzucha, krew na stolcu oraz wysoka gorączka, badany jest zmuszony do kontaktu z lekarzem.