Praca z dzieckiem autystycznym i jego rehabilitacja
Dziecko autystyczne nie wykazuje kontaktu wzrokowego, słownego, a także dotykowego z najbliższymi i otaczającym go środowiskiem. Funkcjonuje na zasadzie odrębnej jednostki, zamknięte w swoim świecie.
Nawet rodzicom trudno jest nawiązać kontakt wzrokowy z maluchem. dzieje się tak poprzez zaburzenia w obszarze neurologicznym. Zahamowany zostaje odbiór przekaźników odpowiedzialnych za obwodowy ośrodek mózgu.
Jak możemy pomóc dziecku w funkcjonowaniu?
Na pewno dużą rolę odgrywa rehabilitacja dzieci z autyzmem. Poprzez nawiązanie kontaktu wzrokowego, a w późniejszym etapie wyrażania krótkich komunikatów słownych wprowadzamy malucha w otaczający go świat. Terapia powinna być przeprowadzana w środowisku bezpiecznym dla dziecka, pozbawionym silnych bodźców słuchowych, wzrokowych i węchowych. Psychoterapeuta skupia uwagę dziecka na sobie, celem przekazania informacji i dotarcia do malucha.
Autyzm nie jest chorobą uleczalną, ale przy pomocy środków farmakologicznych, terapii oraz rehabilitacji znacząco możemy poprawić funkcjonowanie dziecka w otaczającym go świecie.