Statystycznie zespół Downa pojawia się co tysiąc narodzin, a więc generalnie dość często, bo wynika z tego, iż w Warszawie jest około 1700 takich osób. Jednak warto wspomnieć, że te wskaźniki zależą w znacznym stopniu od wieku matek. Jeśli rodzi kobieta w wieku 40 lat, to z zespołem Downa na świat przychodzi średnio co setne dziecko, a gdy kobieta ma lat 50, to ryzyka zwiększa się aż dziesięciokrotnie.
Zespól Downa jest tematem ciągle aktualnym w światowym życiu publicznym oraz kulturze masowej. W 1989 roku pojawił się amerykański serial „Dzień za dniem”, gdzie główną postacią był Corky Thatcher, młody chłopak z zespołem Downa, który dzięki decyzji rodziców uczył się w szkole średniej razem ze zdrowymi osobami. Problemy z tą sytuacją miała początkowo siostra Becca, co dla scenarzystów było pretekstem do przedstawienia tematu akceptacji tej choroby w społeczeństwie. W Polsce kwestia pojawiła się kilka lat później. W serialu „Klan” Maciek Lubicz również posiada zespół Downa, a publiczność obserwuje jego życie od dzieciństwa, przez dojrzewanie, aż do aktualnego stanu, gdy jest już dorosły. Innym znanym przypadkiem Pascal Duquenne, belgijski aktor z zespołem Downa, który otrzymał w Cannes Złotą Palmę za rolę w filmie „Ósmy dzień”.
Na całym świecie prowadzane są kampanie oraz zakładane stowarzyszenia, których celem jest oswojenie zdrowej części populacji z ludźmi posiadającymi zespół Downa.