Zapalenie ucha
Zapalenie ucha to jak sama nazwa wskazuje choroba atakująca narząd słuchu. Może powstać na podłożu infekcji wirusowej, a także wywołania przez grzyby lub inne bakterie. Zakażenie następuje na dwa sposoby. Albo może dojść do niego przez ucho, czyli np. z wodą podczas kąpieli. Najczęściej dochodzi do tego, w trakcie korzystania z publicznych zbiorników, takich jak basen czy rzeka. Alternatywna droga prowadzi poprzez gardło, które przecież jest połączone kanałem z uchem środkowym.
Głównym objawem zapalenia ucha jest ból, pojawiający się szczególnie w nocy. Ma charakter pulsujący i wyjątkowo dokuczający. Towarzyszy mu uczucie zatkania ucha. Następnie występują problemy ze słyszeniem dźwięków zewnętrznych, za to zdecydowanie wyraźniejsze stają się odgłosy pochodzące z jamy ustnej, takie jak przełykanie. Oprócz tego zaobserwować można również wysoką temperaturę ciała, dochodząca nawet do 40*C ,a także brak apetytu i co za tym idzie ogólne osłabienie i brak chęci do jakiegokolwiek działania.
Leczenie polega przede wszystkim na korzystaniu ze środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz antybiotyków. Jeśli wymagają tego warunki podaje się również leki mające na celu złagodzenie gorączki. Gdy lekarz stwierdzi, że źródłem choroby jest infekcja bakteryjna, wówczas zdecyduje się na przeprowadzenie terapii antybakteryjnej. W jej przypadku ważne jest, aby do zaleceń dostosować się nie tylko w trakcie walki z zapaleniem ucha, ale też po jego zakończeniu, bowiem może nastąpić nawrót, czasem nawet gwałtowniejszy i gorszy w skutkach niż zasadnicza faza choroby. Poza tym, groźne są też powikłania, które mogą wystąpić, kiedy leczenie nie było odpowiednio przeprowadzone lub gdy zostało właśnie przerwane za wcześnie. Wśród nich szczególnie bać się trzeba zapaleń opon mózgowych oraz ropień mózgu, który w groźniejszych formach może oznaczać nawet śmierć. Z innych efektów wymienić można porażenie nerwu twarzowego powodującego niedowład twarzy. Mniejszą siłę rażenia, ale za to powszechne, jest zapalenie wyrostka sutkowatego, charakteryzujące się bólem oraz problemami ze słuchem.
Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, wynikających właściwe ze zdrowego rozsądku. Przede wszystkim z uważnością trzeba przyglądać się wszelkim infekcjom gardła i nosa oraz przeziębieniom, które mogą wspomóc rozwój zapalenia ucha. Pamiętajmy także, aby w okresie jesienno-zimowym dbać o uszy i najlepiej zakrywać je, zwłaszcza gdy przebywamy długo na świeżym powietrzu, a jest zimno lub mocno wieje wiatr. Nie bez znaczenia jest tak samo higiena uszów, którą utrzymuje się poprzez systematyczne oczyszczanie przewodu słuchowego.
Zapalenie ucha jest więc chorobą trudną, a jednocześnie mogącą zacząć się w naprawdę bardzo prosty sposób, zupełnie bez naszej wiedzy. Oczywiście, że nie da się całkowicie zabezpieczyć przed nią, ale powinnyśmy robić wszystko, aby przynajmniej się na nią nie narażać.